KKTC’nin Dinamik Kablo Üreticisi Cyprocable, Üretim ve Yatırımlarına Hız Kesmeden Devam Ediyor


İstikrarlı bir yatırım performansı sergileyerek ürün gamını düzenli olarak büyüten ve her geçen gün daha da büyüyen Cyprocable, bünyesine eklediği yeni makinelerle kapasitesini artırmaya ve verimli bir şekilde üretim yapmaya devam ediyor.

Cyprocable Genel Müdürü Hasan Özbek; piyasadaki taleplere çözüm bulma amacı ile gereken her türlü yeni yatırımı en hızlı şekilde hayata geçirmek istediklerini belirterek;
“ Üretim hızını artırarak, üretim kapasitesini artırıcı projeleri düzenli biçimde hayata geçirmekte olduklarını ve kısa zamanda kurulacak yeni teknoloji izole-kılıf ekstruder hattı, aktarma ve bakır büküm makine yatırımları ile müşterilerimizin taleplerini daha kısa sürede karşılayacağız” şeklinde konuştu.

Kuzey Kıbrıs’ta CE ve TSE belgeli ilk ve tek kablo üreticisi
Cyprocable, CE ve TSE belgeli bir imalatçı olarak Kıb-Tek şartnamelerine ve uluslararası standartlara uygun biçimde kablo üretimi gerçekleştirmekte. Özbek, sahip oldukları kalite belgeleri ve marka onayları ile kısa sürede sektörün lider firması olmalarının gururunu yaşadıklarını söyledi.

Cyprocable, alt yapı projelerinde kullanılan alçak gerilim enerji kablolarını da dünya standartlarında üretiyor.
Tesisat kablosu, Bükülgen esnek kablo, Flat-Twin kablo ve Kuzey Kıbrıs’ta alt yapı projelerinde kullanılan TSE belgeli ve KIB-TEK onaylı ilk ve tek 0,6/1 kV zırhlı-zırhsız alçak gerilim yeraltı enerji kablolarını (NYRY 4×240 mm² zırhlı, NYY 1×630 mm² zırhsız) üreterek yurt içindeki artan talepleri karşılayan Cyprocable , Güney Kıbrıs bölgesine de ihracat gerçekleştiriyor.

Cyprocable, Halojen Free ve SOLAR kablo kullanımında artan talepleri önemli ölçüde karşılıyor
Alev yayılmasına dayanıklı, duman yoğunluğu düşük, yangın anında zehirli gaz salınımı yapmayan halojen free ve solar kabloları da üreterek ürün ağını genişletmeye ve müşteri beklentilerini karşılamaya devam ettiklerini belirten Özbek;

“Bu kabloların önemi her geçen gün artmakta, medyada sık sık elektrik kontağından kaynaklı yangın haberlerini duyuyoruz. Burada, yangın sebebinin asıl nedeni çoğu zaman kalitesiz ürün kullanılması, buna bir de yanıcı ve zehirli gaz çıkaran kablolar eklendiğinde yangının şiddetine bağlı olarak can ve mal kayıpları yaşanabilmekte. Bu konuda müşterilerimizi bilgilendirerek doğru ürünleri onlara sunmaktayız. Son dönemde tüketicinin de bilinçlenmesiyle birlikte Halojen Free kablolarının kullanımında ciddi artışlar oldu. Bu talepleri karşılayabilmek amacıyla halojen free ve solar kablo üretimini artırıyoruz ” dedi.

Özbek ayrıca; tüm dünyada giderek artan güç ihtiyacı karşısında rüzgâr ve güneş enerjisi kaynaklı yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye yöneliş olduğunu ve bu nedenle ülkemizde Solar tesislerinin ihtiyaç duyduğu Solar kabloları da ürettiklerini ifade ettik.

Özbek “H1Z2Z2-K Solar kablosunun üretimini deneyimli çalışanlarımız ile başarılı bir şekilde gerçekleştirdik ve hızlı bir şekilde müşterilerimizin taleplerini karşılıyoruz” dedi.

Özbek, son olarak, kablo şebekelerinde ve bina tesisatlarında kullanılmakta olan bakır iletkenli enerji kablolarını, kullanım amaçlarına göre ve aşağıda belirtildiği gibi birçok farklı yapıda üreterek Cyprocable olarak güçlü bir çözüm ortağı olduklarını sözlerine ekledi: İşletme Sartlarına Göre – Ağır İşletme Kabloları, Normal ve Hafif İşletme Kabloları; Tesis Tipine Göre – Sabit Tesis Kabloları, Hareketli Tesis Kabloları; Kullanım Amacına Göre – Yeraltı Kabloları; Gerilim Değerine Göre – Tesisat Kabloları (< 0.6 kV), Alçak Gerilim Kabloları (0.6/1 kV); İletken Malzeme Tipine Göre – Bakır İletkenli Kablolar ve Yalıtkan Tipine Göre – Termoplastik Yalıtkanlı Kablolar (PVC), Termoset Yalıtkanlı Kablolar (XLPE)