Sektörün öncü sanayi kuruluşlarından Cyprocable, KKTC’nin ilk ve tek zırhlı kablo üretimi yapan şirketi olarak dünya standartlarında üretim ve hizmet sunuyor!

1975 yılında Sanayi Holding bünyesinde kurulan ve 1988 yılında şirketin özelleşmesi ile Near East Kuruluşu’na katılan Cyprocable Ltd., Kuzey Kıbrıs’ta ilk ve tek zırhlı kablo üretimi yapan önemli bir sanayi kuruluşu.

Cyprocable’ın kurulduğu dönemden bugüne tesisat kabloları ile başlayan üretim yolculuğu, çok damarlı bükülgen kablolar, antigron kablolar, koruyucu iletkenli flat-twin yassı kablolar, alçak gerilim zırhlı ve zırhsız enerji kablolarının üretimi ile devam ediyor.

Kuzey Kıbrıs’ta tesisat kablosu, bükülgen kablo ve 0,6/1 kV alçak gerilim enerji kablosu imalatı yaparak sektörde önemli bir yer edinen Cyprocable, gelişen teknolojiye göre attığı adımlar, yatırımları ve deneyimli çalışanları ile ürün, hizmet, güven ve kalite çemberindekin ilerici vizyonunu sürdürerek enerji kablosu pazarında vazgeçilmeyen ticari bir paydaş olma yolunda ilerliyor.

Kalite ve güvenilirliği her şeyin önünde tutan Cyprocable, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi standartlarının gerekliliklerini yerine getirmeyi ve hedeflerinin etkinliğini sürekli iyileştirmeyi taahhüt ederek hizmet sunmaktadır.

Şirket, tüm çalışanları, tedarikçileri ve taşeron firmalarıyla bir takım çalışması bilinci ile hareket ederek, kalite yönetiminin önemli ayağını da destekliyor.

Bugün Lefkoşa Haspolat Sanayi bölgesinde, yaklaşık 2000 m2 kapalı, 3500 m2 açık alana sahip Cyprocable; üretim tesisinde 0,6/1 kV zırhlı zırhsız alçak gerilim kablosu, tek damarlı tesisat kabloları, çok damarlı esnek yuvarlak yassı kablolar, flat twin kabloları modern üretim hatlarında ve her biri kendi alanında uzman yetişmiş çalışanları ile üretimlerine devam etmektedir.

Enerjisiyle Kıbrıs’ı aydınlatan kablo…
Cyprocable; Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Yakın Doğu Eğitim Kurumları, Near East Bank gibi kurumların birçok projelerinde yer alarak standarda uygun, güvenilir ve kaliteli ürünleriyle müşterilerine hizmet sunmakta.

Kurulduğu günden bu yana kazancının önemli bir bölümünü yeni yatırımlar, kalite iyileştirmeleri ve markalaşma süreçleri için kullanan Cyprocable, bugün adanın en önemli kurumlarından aldığı referans ve hizmet kalitesi ile kablo sektöründe yer alarak KKTC ekonomisine katkı sağlamıştır.

Cyprocable Genel Müdürü Hasan Özbek rekabet gücü yüksek bir firma olduklarının altını çizerek; 
“ Müşteri memnuniyetini temel alarak müşteri teknik şartlarını en iyi şekilde karşılamayı, ürün ve hizmetleri zamanında sunmayı, verimliliği ve pazar payını sürekli arttırmayı, sektördeki yerimizi her zaman korumak, üretim alanındaki faaliyetlerimiz ile sektördeki pazar payını arttırarak ülke ekonomisine katkıda bulunan, yenilikçi, yönlendirici ve tercih edilen bir firma olma misyonunumuzu sürdürüyoruz.” şeklinde ifadelerine ekledi.

Ayrıca; Bayilik sistemi ile satış ağını güçlendirmekte olduklarını ifade eden Özbek;
“KKTC de yeni anlaşmalar yaparak bayilik sistemini önümüzdeki dönemde devreye alacağız. Sürdürülebilir büyüme stratejisiyle ilerleyerek modern üretim tesislerinde kaliteli, güvenilir ürünlerimiz ile şirketimizin ve KKTC nin rekabet gücüne ivme kazandırmayı hedefliyoruz.” dedi. “Hammaddelerimizi kaliteli ve doğru seçerek standarda göre üretiyoruz.”

Cyprocable, üretim aşamasında hammadde girişinden itibaren gerekli tüm testleri donanımlı kalite laboratuvarında titizlikle sürdürüyor. Kablonun önemli bileşeni olan bakırı minimum %99,95 saflıkta katod bakırdan üretilen yüksek kalitede filmaşinlerden seçerek kullanılıyor.  Kalitesiz ve saf olmayan bir iletkenin kullanımı, kablonun aşırı ısınmasına ve dolayısıyla akım taşıma kapasitesinin azalmasına, kayıpların ve işletme maliyetlerin artmasına, kablo ömrünün kısalmasına, arıza ve yangın riskinin de artmasına sebep olacağından şirketimiz özellikle hammadde tedarikçilerini özenle seçip, doğru ürünle en kaliteli üretimi yapmakta.

Bunun yanı sıra otomatik kangal makinesi ile hızlı ve doğru uzunlukta paketleme yaparak müşterilerimize zamanında sevkiyatı gerçekleştiriliyor.

Cyprocable Genel Müdürü Hasan Özbek kablo üretiminde kullanınan ürünler hakkında önemli detaylı bilgiler aktardı: 
“ Öncelikli hedefimiz her kablo aynıdır algısını ortadan kaldırmak. Kablo iletkeninin yapısı, hangi malzemeden üretildiğine göre farklılık gösterebilir. İlgili standartlarda kullanılacak olan iletkenlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri, tipleri ve üretim için minimum değerleri belirtilmiş durumdadır. Örneğin, TS EN 50525 standardına göre 450/750V alçak gerilim enerji kablolarında iletkenin bakır olarak kullanılması zorunludur. Bu tip kablolarda kesinlikle alüminyum ya da bakır kaplı alüminyum iletken (CCA-Copper Clad Aluminum) kullanılamaz. Aksi bir durumda gerek iletken direnci gerekse fiziksel özelliklerinin farkı sebebi ile kablo aşırı ısınabilir ya da kopabilir. Dolayısıyla iletken ve sistem kayıplarının yanı sıra kısa devre ve yangın riskleri artabilir. Piyasada kılıf markalamasında CCA yazan ürünler bulunmakta ve satılmaktadır. Bu ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Piyasadan toplanan ürünler üzerinde yapılan tespitler sonucunda görüyoruz ki, bazı ürünler kalite ve performans açısından standartların altında kalmaya devam ediyor. Her kablonun aynı olmadığı bilincinin artırılması ve paydaşlarımızın, kablo çözümü ve markası seçerken mutlaka güvenli, yüksek performanslı ve en önemlisi toplam maliyette avantaj sağlayacak ürünü seçmeye dikkat etmesi konusunda bilgilendiriyoruz.

Merdiven altı olarak tabir edilen standartlara uygun olarak üretilmeyen, kalitesiz, can ve mal güvenliğimizi riske atan kablolardan kaçınmak ve kablo satın almalarının üretici veya yetkili satıcılar gibi güvenilir kaynaklardan yapılması gerekmektedir.

Piyasada bulunan kablolar üzerinde incelemeler yapmaya ve standart dışı kablolar üzerinde aksiyonlar alarak, ilgili resmî kurumlarla iletişime geçmeye başladık. Standart dışı kablolar hem kısa bir süre içerisinde işlevlerini yerine getiremez duruma geliyorlar hem de elektrik kaçaklarına ve dolayısıyla yangınlara yol açabiliyorlar. Bu durumda performansı yüksek, kaliteli ve doğru kablo seçiminin önemi bir kez daha ön plana çıkıyor.

Sektörünün en büyük sorunlarından biri olan standart dışı üretime ve kullanıma yönelik olarak başlattığımız mücadele ile sektördeki kalite bilincini artırmayı hedeflemekteyiz.”

PVC granül üretim tesisi ile Cyprocable fabrikası büyüyor…
Cyprocable yakın zamanda tesisi büyüterek ısıya dayanıklı, arctic grade, yağa dayanıklı vb. gibi kablolar için özel reçetelerle hazırlanan PVC granül üretimine de başlıyor. Tesiste kurulacak yeni tekonoloji makine ile en yüksek kalitede izolasyon, dolgu, kılıf gibi PVC kablo bileşenlerini üretecek.

Ar-Ge çalışmaları hakkında da bilgi veren Özbek; “Kısa süre içerisinde LSZH kılıflı, alevi iletmeyen, duman yoğunluğu düşük ve halojenden arındırılmış zırhlı zırhsız alçak gerilim enerji kabloları ve Solar Kablo üretimi gibi üzerinde çalıştığımız Ar-Ge çalışmalarımızı sonuçlandıracağız.” dedi.

Çalışanların sağlığını ve iş güvenliğine büyük önem veren Cyprocable, “önce insan” vizyonu ile iş yerinde doğabilecek, iş kazası ve meslek hastalıkları gibi her türlü riske karşı gerekli tedbirleri alarak, bu husustaki şartları yerine getirmekte ve bu hedefleri yerine getirmeye yardımcı olabilecek araç-gereçleri tedarik ederek bu konuda tüm çalışanlarını bilinçlendiriyor.